Ebben a bejegyzésben felrúgtam az eddigi gyakorlatot, miszerint időrendben mutatom be a könyveket. A változó mennyiségű háttéranyag arra késztetett, hogy a most ismertetendő kötet már a Grafica Hungarica sorozat egyik tagja legyen. Következzék hát a Würtz Ádám rajzait bemutató kiadvány, amely a széria 2. eleme. Választásom azért Würtzre és a hozzá kapcsolódó kötetre esett, mert köthető hozzá videó dokumentum, mely ugyan egy, a megyei könyvtári egy későbbi kiállításáról készült, de teljesebbé teszi a róla alkotható képet. A művész a 60-70-es évek egyik meghatározó grafikusa, több mint 700 könyv viseli magán kézjegyét. Részletesebben nem kívánom az életrajzát bemutatni, hiszen a hivatkozott oldalak között ez is megtalálható.
Lipták Pál Kossuth-díjas könyvtáros, képzőművész, munkássága során könyvkiadással is foglalkozott. Ez a blog utóbbi tevékenységéből mutat be részleteket.
2016. május 28., szombat
2016. február 23., kedd
Czipri Éva versei * Erdélyi Attila rajzai
Érdekes dolog a kutatómunka, főleg abban az esetben, ha az első benyomásainkra és feltett kérdéseinkre más választ kapunk, mint amit objektíve reméltünk. Az aktuális kötetnél is voltak meglepetések. Kezdjük a küllemével: szürke borító fekete betűkkel, kötése japán jellegű. Eddig hasonlít a többi Lipták által kiadott munkára. A meglepetés, hogy valójában három variációban létezik. Fellelhető két egyéni és egy közös album formájában. Véletlenül egy antikvárium weboldalán megtaláltam az Erdélyi Attila rajzai című részét. Körülnézve szűkebb környezetemben, a megyei könyvtár raktárában, elő is került néhány példány belőle, sőt a "másik fele" is a költőnő munkásságával. Az együttes kötetnél 250 számozott példányról kapunk információt. A külön kiadottaknál nincs ilyen. Feltehetően még ritkábbak, tartalmilag megegyeznek a közös kiadással.
2016. január 16., szombat
Lipták Pálról pár szóban
A blogon létrehoztam új menüpontokat, melyek alatt Lipták Pál által
készített írásokat, majd művészeti tevékenységéhez köthető
kiállítási jegyzéket, valamint a kiadványokat, melyben
illusztrációi találhatók. Ezután az általa megnyitott kiállítások listáját tettem külön oldalra, végül, hatodikként a róla készült írásokat. A kollekciók nem teljesek, de folyamatosan épülnek.
Forrásaim:
- A képzőművészről szóló írások
- Kiállítási meghívók
- Az ArtPortál Lipták oldala
- A MATARKA adatbázisába 2015-ben bekerült Békés megyei folyóiratok tartalomjegyzéke
- A Hungaricana Békés megyei vonatkozású tartalmai
- Valamint a könyvtár 30. születésnapjára a Lipták család ajándéka, egy fotóalbum, melyet eddig Gerő Gyula az OSZK-ban féltve őrzött
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)